Priopćenja sa sjednica

Održana 85. sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine

8.12.2016

USVOJENO IZVJEŠĆE O IZVRŠENJU PRORAČUNA INSTITUCIJA BiH

Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvješće o izvršenju proračuna institucija BiH za razdoblje siječanj – rujan 2016. godine, u kojem se navodi da su ukupno ostvareni prihodi, primici i financiranje na raspolaganju institucijama BiH u ovom razdoblju 749.437.694 KM ili 79 posto u odnosu na planirana sredstva za ovu godinu.

Od toga su ostvareni prihodi 699.680.905 KM, dok financiranja i primici iznose 49.756.789 KM. U strukturi prihoda dominiraju sredstva s Jedinstvenog računa Uprave za neizravno oporezivanje za financiranje institucija BiH (561.775.888 KM), neporezni prihodi (126.415.350 KM), tekući transferi iz inozemstva (10.866.579 KM) i transferi od drugih razina vlasti (623.088 KM).

Ukupno izvršeni rashodi proračuna institucija BiH za devet mjeseci 2016. godine iznose 632.950.641 KM ili 67 posto u odnosu na proračun za 2016. godinu, odnosno 51 posto u odnosu na korigirani, koji uključuje dodatna namjenska sredstva.

Institucije BiH su nastavile s mjerama štednje, uz smanjivanje troškova telefonskih usluga i reprezentacije, a ostvareni su i prihodi od 761.789 KM, prvenstveno od prodaje motornih vozila proračunskih korisnika zbog smanjivanja voznog parka.

U razdoblju siječanj – rujan ove godine sve dospjele obveze po osnovi vanjskog  duga BiH su podmirene blagovremeno i uredno  u ukupnom iznosu 477,56 milijuna KM.

 

SISTEMSKI UREDITI PITANJE PLAĆA

 

Vijeće ministara BiH razmotrilo je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine i zaključilo da će sugestije iznesene na sjednici u pisanoj formi biti dostavljene Ministarstvu financija i trezora do sredine idućeg tjedna kako bi Vijeće ministara BiH do kraja ove godine ovaj prijedlog zakona uputilo Parlamentarnoj skupštini BiH.

Cilj je doći do zakonskog teksta koji će u cijelosti biti usklađen s Politikom plaća i naknada u institucijama BiH, zaključcima Zastupničkog i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH te preporukama Ureda za reviziju.

Ovaj zakon zajedno s novim zakonskim rješenjima o državnoj službi, o radu te o sukobu interesa u institucijama BiH na kojima rade nadležna ministarstva dio je reformskog paketa  koji će racionalnije i sistemski urediti ove oblasti.

 

SREDSTVA ZA IZGRADNJU DVIJE DIONICE AUTOCESTE NA KORIDORU Vc 

 

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog ugovora o zajmu  za realizaciju (Projekt Koridora Vc 2 - nastavak) između Bosne i Hercegovine i Europske banke za obnovu i razvoj, vrijedan 76 milijuna eura,  s rokom otplate od 15 godina, uključujući četiri godine grejs perioda.

Sredstva su namijenjena izgradnji autoceste po međunarodnim standardima dužine 5,8 km na dionici između Donje Gračanice i Klopča - tunel Pečuj i autoceste po međunarodnim standardima dužine 10,4 km na dionici između Svilaja i Odžaka

Ovaj  projekt predstavlja nastavak projekta na Koridoru Vc 2 financiran kreditnim sredstvima EBRD-a u iznosu od 80 milijuna eura. 

Prijedlog ugovora s osnovama za njegovo zaključivanje bit će dostavljen  Predsjedništvu BiH, a za bh. potpisnika predložen je ministar financija i trezora.  

 

ZA OBNOVU CESTOVNOG I ŽELJEZNIČKOG PRISTUPA LUCI BRČKO 10 MILIJUNA EURA

 

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog ugovora o zajmu između Bosne i Hercegovine i Europske banke za obnovu i razvoj za obnovu cestovnog i željezničkog pristupa Luci Brčko i skladišnih kapaciteta, vrijednog  10 milijuna eura. 

Očekuju se da bi ovaj projekt trebao biti završen do kraja 2019. godine kada će biti povećan opseg pretovara u Luci Brčko za 25 posto, što će imati pozitivan utjecaj na ekonomski razvoj ove regije.

Prijedlog ugovora s osnovama za njegovo zaključivanje bit će dostavljen Predsjedništvu BiH, a za bh. potpisnika predložen je ministar financija i trezora.

 

DODATNIH 15 MILIJUNA EURA ZA PROJEKT OBNOVE BOLNICA  U REPUBLICI SRPSKOJ

 

Vijeće ministara BiH prihvatilo je Inicijativu  Ministarstva financija i trezora i imenovalo izaslanstvo za vođenje pregovora radi zaključivanja Ugovora o financiranju između Bosne i Hercegovine i Europske investicijske banke (EIB) u cilju nastavka realizacije započetog projekta obnove bolnica u Republici Srpskoj.

Ovim ugovorom bit će osigurano dodatnih 15 milijuna eura za financiranje izgradnje i opremanje novog tehničkog bloka za središnji medicinski blok i sjeverno krilo Univerzitetsko-kliničkog centra Banja Luka, kao i za nabavu i instalaciju IT opreme.

Rok otplate zajma alociranog na Republiku Srpsku je 25 godina, uključujući četiri godine grejs perioda.

Podsjećamo da je ranijim ugovorom s EIB-om za projekte izgradnja nove bolnice u Bijeljini i rekonstrukciju i opremanje Kliničkog centra u Banja Luci osiguran zajam vrijedan 100 milijuna eura, koji se uspješno implementira u Republici Srpskoj.

 

U PROŠLOJ GODINI 495,31 MILIJUNA EURA ODA POMOĆI BiH

 

Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvješće Ministarstva financija i trezora „Pregled aktivnosti donatora u 2015. godini“, koji daje sveobuhvatan  pregled projekata i programa u 2015. godini, financiranih od članova Foruma za koordinaciju donatora (DFC), kao i analizu stanja i reformi koje se provode u okviru 10 sektora u BiH.

Izdvojeno je ukupno 495,31 milijuna eura službene razvojne pomoći (ODA) u 2015. godini, od čega 177,68 milijuna eura u obliku grantova, 317,63 milijuna eura u obliku zajmova.

Najveći kreditori su bili Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD), Svjetska banka (WB), Europska investicijska banka (EIB), i Međunarodna financijska korporacija (IFC), dok su Europska unija, Sjedinjene Američka Države/USAID, Švedska/Sida, Švicarska, UNDP, Njemačka i Japan (JICA)  osigurali najviše grantova.

Najveći udio međunarodne razvojne pomoći u 2015. godini izdvojen je za sektor konkurentnosti i inovacija (39 posto), sektor prometa (23 posto) i sektor okoliša i klimatskih politika (16 posto).

 

VMBiH: PRIORITETNI ZADATAK PRIPREMA ODGOVORA NA UPITNIK EK 

   

Vijeće ministara BiH primilo je na znanje „Metodologiju pripreme odgovora na pitanja iz Upitnika Europske komisije“ i „Smjernice za izradu odgovora na pitanja iz Upitnika Europske komisije za pripremu mišljenja o zahtjevu za članstvo u Europskoj uniji, koje je pripremila Direkcija za europske integracije.

Namjera je stvoriti temelj za institucije na svim razinama vlasti u cilju uspješne pripreme odgovora na pitanja iz Upitnika Europske komisije za BiH, koji će u idućih šest mjeseci biti prioritetni zadatak.

 

REALIZIRATI FATF PREPORUKE U ZACRTANIM ROKOVIMA

 

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva sigurnosti o provedbi obveza sadržanih u Akcijskom planu Bosne i Hercegovine za otklanjanje nedostataka u borbi protiv pranja novca u cilju harmonizacije sustava sprečavanja pranja novca i financiranja terorizma sa standardima i preporukama Radne skupine za financijske mjere protiv pranja novca (FATF).

Na sjednici je konstatirano da je veliki broj obveza završen te da su intenzivirane aktivnosti nadležnih institucija na državnoj i entitetskoj razini te u Brčko Distriktu BiH za završetak preostalih obveza, kako bi BiH realizirala Akcijski plan u skladu s postavljenim rokovima do siječnja 2017. godine.

Progres BiH u ovoj oblasti prepoznao je i Moneyval, kada je na plenarnom zasjedanju u Strasbourgu 7. prosinca ove godine odlučeno da BiH bude skinuta s liste zemalja Moneyvala koje imaju nedostatke u pravnom okviru u vezi s financiranjem terorizma.

Vijeće ministara BiH pozvalo je institucije koje do sada nisu provele određene aktivnosti da u što kraćem roku ispune svoje obveze iz Akcijskog plana Bosne i Hercegovine za otklanjanje nedostataka u borbi protiv pranja novca, s ciljem harmonizacije sustava sprečavanja pranja novca i financiranja terorizma s FATF standardima i preporukama. Preostale obveze odnose se na izmjenu kaznenog zakona te donošenje propisa o investicijskom društvu i vrijednosnim papirima, kao i uspostavljanje web-aplikacije na kojoj će biti  dostupne informacije iz Registra udruga i zaklada u BiH.   

Ministarstvo sigurnosti dostavit će ovo izvješće vladama entiteta i Brčko Distrikta BiH.

               

GRANT NEPROFITIM ORGANIZACIJA ZA PROJEKTE JAČANJA VEZA S DIJASPOROM 

 

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, donijelo je Odluku o dodjeli granta vrijednog 41.741,40 KM za devet neprofitnih organizacija za jačanje veza s iseljeništvom.  

Sredstva su namijenjena projektima jačanja kulturne, tradicijske, sportske i suradnje mladih s dijasporom.

Grantom je ukupno planirano 50.000,00 KM, tako da će za preostalih 8.258,60 KM biti raspisan dodatni javni poziv u skladu s Odlukom o kriterijima za dodjelu grant sredstava neprofitnim organizacijama za aktivnosti prema iseljeništvu.

 

KONVENCIJE PROTIV KORUPCIJE U BIH

 

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva sigurnosti o početku drugog preglednog kruga implementacije Konvencije Ujedinjenih naroda protiv korupcije u Bosni i Hercegovini.

U  prethodnom razdoblju uspješno je realiziran prvi krug samoprocjene provođenja Konvencije UN-a protiv korupcije u BiH, a sada započinje drugi krug koji će trajati pet godina, s tim da će Bosna i Hercegovina biti nadgledana u prvoj godini provođenja.

Ministarstvo sigurnosti i Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije zajedno će finalizirati izvješća o implementaciji Konvencije za dva poglavlja koja se odnose na Bosnu i Hercegovinu.

Riječ je o poglavljima Preventivne mjere, za koji će izvješće sačiniti Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, i Povrat dobara u vezi s mjerama prevencije pranja novca, o čemu će izvješće sačiniti Ministarstvo sigurnosti.        

 

SVEOBUHVATAN PLAN ZA EFIKASNIJA TELEKOMUNIKACIJSKA RJEŠENJA U INSTITUCIJAMA BiH

 

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva komunikacija i prometa, donijelo je Odluku o imenovanju Ekspertnog tima za telekomunikacijska rješenja u institucijama Bosne i Hercegovine.

Ovaj tim će, između ostalog, sačiniti sveobuhvatan plan telekomunikacijskih rješenja kojim će se jasno definirati ekonomična i efikasna rješenja za prijenos podataka u institucijama BiH i sveobuhvatnu analizu postojećeg stanja, potreba, te izvodljivosti i racionalnosti trenutačno dostupnih telekomunikacijskih rješenja u institucijama Bosne i Hercegovine. (kraj)