Priopćenja sa sjednica

Održana 102. sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine

23.5.2017

USVAJANJEM POLITIKE SEKTORA ELEKTRONIČKIH TELEKOMUNIKACIJA ISPUNJEN KLJUČNI PREDUVJET ZA UVOĐENJE 4G MREŽE

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva komunikacija i prometa,  donijelo je Odluku o usvajanju Politike sektora elektroničkih telekomunikacija Bosne i Hercegovine za razdoblje 2017. – 2021. i Akcijskog plana za njezinu realizaciju, što je ključni preduvjet za  uvođenje 4G mreže i veću brzinu interneta u Bosni i Hercegovini.

Cilj je Bosnu i Hercegovinu približiti razvijenim zemljama svijeta te omogućiti bh. građanima bolje usluge. Razvijene telekomunikacijske mreže i usluge predstavljaju uvjet za razvoj informacijskog i društva znanja, što će u konačnici utjecati na daljnji ekonomski razvoj zemlje.

 

USVOJENA SREDNJOROČNA STRATEGIJA UPRAVLJANJA DUGOM BOSNE I HERCEGOVINE

 

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva financija i trezora, usvojilo je Srednjoročnu strategiju upravljanja dugom Bosne i Hercegovine, čime Vijeće ministara ispunjava jednu od obveza zacrtanu Akcijskim planom Reformske agende za BiH.

Cilj je osigurati financijska sredstva za financiranje potreba države, entiteta i Brčko Distrikta uz prihvatljivu razinu troškova financiranja i rizika, a dodatni cilj je razvoj domaćeg tržišta vrijednosnih papira.

Državna strategija predstavlja konsolidaciju srednjoročnih strategija upravljanja dugom Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko Distrikta BiH, uključujući i vanjski dug institucija BiH.

Ministarstvo financija i trezora BiH će prilikom budućeg vanjskog zaduživanja primjenjivati smjernice definirane Srednjoročnom strategijom upravljanja dugom BiH.

Srednjoročna strategiju upravljanja dugom BiH bit će objavljena na web-stranici Ministarstva financija i trezora.

 

ČUVATI PRIRODU I RACIONALNO UPRAVLJATI PRIRODNIM RESUSIMA

 

Vijeće ministara BiH usvojilo je Strategiju za zaštitu biološke raznolikosti Bosne i Hercegovine  za razdoblje 2015. – 2020. godine i Akcijski plan za njezino provođenje, koju je predložilo Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa kao ključni dokument u oblasti zaštite  prirode u BiH.  

Usvajanjem ove strategije Vijeće ministara BiH iskazuje posvećenost ispunjavanju svojih obveza na međunarodnom planu i u procesu europskih integracija radi očuvanja prirode i racionalnog upravljanja prirodnim resursima.

„Budućnost i prosperitet Bosne i Hercegovine usko  su vezani uz održivo korištenje i čuvanje njezinih sveukupnih prirodnih bogatstava“, navodi se u ovoj strategiji koja daje pravce djelovanja u oblastima upravljanja vrstama i ekosustavima, sigurnosti biološke raznovrsnosti te fer raspodjele koristi od ekosistemskih usluga i korištenja genetskih resursa. Istovremeno, Strategija i Akcijski plan daju odgovarajuće smjernice nadležnim institucijama za planiranje razvoja i donošenje odluka te uspostavljaju indikatore za monitoring progresa u procesu  provođenja mjera i  jačanja ekološke svijesti u BiH.

Izradu Strategije i Akcijskog plana podržao je Program Ujedinjenih naroda za okoliš, kao  nastavak globalnog strateškog planiranja i izvještavanja prema Konvenciji o biološkoj raznolikosti (CBD - Convention on Biological Diversity). 

 

USVOJEN AKCIJSKI PROGRAM ZA POBOLJŠANJE STANJA ZEMLJIŠTA I ŽIVOTNIH UVJETA STANOVNIŠTVA

 

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, usvojilo je Akcijski program za borbu protiv degradacije zemljišta i ublažavanja posljedica suše u Bosni i Hercegovini, koji prvi put usvaja država u istovjetnom tekstu s entitetima u cilju poboljšanja stanja zemljišta i životnih uvjeta stanovništva.

Usvajanjem ovog programa, kao ključnog instrumenta za implementaciju UN-ove Konvencije o borbi protiv dezertifikacije u zemljama s izuzetnim sušama i/ili dezertifikacijom (UNCCD), Vijeće ministara BiH ispunjava međunarodnu obvezu preuzetu ratificiranjem ove konvencije i čini važan iskorak u pravcu približavanja ove oblasti standardima Europske unije.       

Program sadrži strateške smjernice i konkretne mjere koje je potrebno poduzeti protiv degradacije zemljišta u BiH i sačinjen je uz pomoć Globalnog fonda za okoliš i Programa Ujedinjenih naroda za okoliš. Ove mjere odnose se na izgradnju kapaciteta i jačanje zakonodavstva, odnosno sustava upravljanja zemljištem i stvaranje političkog okvira za funkcionalno povezivanje degradacije zemljišta i suše. Među mjerama su, između ostalih, i  podizanje javne svijesti i razvoja obrazovanja, odnosno obrazovnih programa, kao i znanosti, tehnologije i znanja u borbi protiv degradacije zemljišta.

Pored domaćih izvora financiranja za provođenje ovog programa očekuje se i međunarodna pomoć, na koju računaju sve zemlje u razvoju.

Glavni akteri i osnovni korisnici projekta su Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske i Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH.

 

SURADNJA VLADE SR NJEMAČKE I VIJEĆA MINISTARA     

 

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog nota sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Savezne Republike Njemačke o tehničkoj suradnji za 2014. godinu, vrijedan četiri milijuna eura.

Na ovaj način Vlada SR Njemačke osigurava tehničku pomoć Bosni i Hercegovini za realizaciju programa jačanja javnih institucija BiH, lokalne samouprave i gospodarskog rasta te za podršku obrazovanju odraslih u BiH.  

Ministarstvo financija i trezora dostavit će Prijedlog nota sporazuma Predsjedništvu BiH s naknadno dostavljenim mišljenjima Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa i Uprave za neizravno oporezivanje, a za bh. potpisnika predložen je ministar vanjskih poslova.

 

USVOJENO PRVO KVARTALNO IZVJEŠĆE O PROVEDBI MJERA IZ AP ZA REALIZACIJU PRIORITETA 

 

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Direkcije za europske integracije, usvojilo je Prvo kvartalno izvješće o provedbi mjera iz Akcijskog plana za realizaciju prioriteta iz Izvješća o Bosni i Hercegovini za 2016. godinu, koje će biti dostavljeno Parlamentarnoj skupštini BiH i Europskoj komisiji.

U prva tri mjeseca ove godine realizirano je 29 mjera, dok je osam u fazi realizacije ili 51 posto realiziranih i mjera u realizaciji, od ukupno 72 mjere koje su planirane za realizaciju u prvom kvartalu ove godine. Dodatno je realizirano 11 mjera planiranih za realizaciju izvan ovog izvještajnog razdoblja.

Na državnoj razini, između ostalog, sačinjen je prvi nacrt Strateškog okvira za reformu  javne uprave, usvojeni su Strategija razvoja sustava internih financijskih kontrola u institucijama  BiH, Akcijski  plan  za  provođenje Strategije  za  reformu  sektora  pravde,  Akcijski  plan  za  obuku novinara i medijskih  profesionalaca te su pokrenute aktivnosti  u  pogledu prelaska u II.  fazu  digitalizacije. Istovremeno su  započete aktivnosti  za  provođenje 170  mjera,  čiji je  rok  realizacije izvan ovog izvještajnog  razdoblja.

Akcijski plan, koji će biti proveden na svim administrativnim razinama u BiH, nakon današnjeg ažuriranja, sadrži 527 mjera s rokom realizacije u 2017. godini i prva dva mjeseca 2018. godine. 

 

 POKRENUTE AKTIVNOSTI ZA REALIZACIJU CED PREPORUKA

 

Vijeće ministara BiH primilo je na znanje Informaciju Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice u vezi sa zaključnim napomenama Komiteta za prisilne nestanke (CED) o Inicijalnom izvješću o primjeni međunarodne konvencije za zaštitu svih osoba od prisilnog nestanka u Bosni i Hercegovini u cilju ispunjavanja ovih preporuka.

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice će zaključne napomene CED-a dostaviti svim nadležnim institucijama u BiH te će održati sastanke s predstavnicima ovih institucija radi preciziranja aktivnosti za provođenje ovih preporuka.

Komitet je, između ostalog,  pohvalio BiH za ostvarene pomake u oblasti prisilnih nestanaka te preporučio da se nastave aktivnosti u pravcu usuglašavanja kaznenih zakona u BiH u vezi s prisilnim nestankom, ojačaju kapaciteti Tužiteljstva BiH za ubrzanje procesa ekshumacija i identifikacija, kao i Instituta za nestale osobe te osigura adekvatna| i kontinuirana psihološka podrška žrtvama i svjedocima prije, tijekom i nakon suđenja za ratne zločine.

 

PLAĆE U INSTITUCIJAMA BiH I U IDUĆOJ GODINI OSTAJU ISTE 

 

Vijeće ministara BiH,  na prijedlog Ministarstva financija i trezora, donijelo je pojedinačne odluke o visini osnovice za obračun plaće i o visini regresa zaposlenim u institucijama Bosne i Hercegovine za 2018. godinu.

Osnovica plaće, u skladu s politikom Vijeća ministara BiH o ograničavanju javne potrošnje na plaće i naknade zaposlenih u institucijama BiH, iznosit će 475,69 KM i nepromijenjena je od 2012. godine, kao i regres koji iznosi 300,00 KM.

 

ZAPOŠLJAVANJE STRANACA U POSLJEDNJIH PET GODINA NIJE UTJECALO  NA TRŽIŠTE RADA U BiH   

 

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva civilnih poslova u vezi s realizacijom odluka Vijeća ministara BiH o utvrđivanju godišnje kvote radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u Bosni i Hercegovini u razdoblju od 2012. do 2016. godine.

Usvojeno je i Izvješće Agencije za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine o izdanim radnim dozvolama u Bosni i Hercegovini za razdoblje 2012. - 2016. godine.

Ministarstvo civilnih poslova intenzivirat će aktivnosti na izradi okvirne politike zapošljavanja u BiH.    

Udio godišnjeg broja zaposlenih stranaca u BiH u odnosu na prosječan broj zaposlenih u posljednjih pet godina u našoj zemlji kretao se od 0,3 do 0,4 posto, što potvrđuje da zapošljavanje strane radne snage nema kvantitativni utjecaj na tržište rada u Bosni i Hercegovini.           

Prema državama podrijetla, najviše stranaca koji su radili u BiH u 2016. godini dolazilo je iz Srbije, Turske, Hrvatske, Kine i Italije. Najviše stranaca, njih 1.171, imalo je visoku stručnu spremu. Prema standardnoj klasifikaciji djelatnosti, gotovo 60 posto radnih dozvola u 2016. godini izdano je u trgovini (608), u prerađivačkoj industriji (430), u poslovanju nekretninama (278) te u obrazovanju (246). To je i dugogodišnji trend, osim sektora poslovanja nekretninama, koji je zabilježio nagli rast u 2016. godini od 72,67 posto.

Popunjenost kvote za ukupno izdane radne dozvole stranim državljanima u BiH u prošloj godini iznosio je 67 posto i nije mijenjan u odnosu na prethodne godine.

 

 

U PRVA TRI MJESECA OVE GODINE  IZ TEKUĆE PRIČUVE ODOBRENO 117 HILJADA KM

 

Vijeće ministara BiH usvojilo je i uputit će Parlamentarnoj skupštini BiH Informaciju Ministarstva financija i trezora o raspodjeli i korištenju sredstava tekuće pričuve u kojoj se navodi da je u prva tri mjeseca ove godine odobreno 117.000,00 KM od ukupno planirane tekuće pričuve u iznosu 3.307.000,00 KM. 

Odlukama Vijeća ministara BiH odobreno je 44.000,00 KM, a odlukama članova Predsjedništva BiH 57.000,00 KM, dok su predsjedatelj i zamjenici predsjedatelja odobrili ukupno 16.000,00 KM. 

 

OD RADNE SKUPINE PONOVO ZATRAŽENA INFORMACIJA O  STARIM MOTORNIM VOZILIMA

 

Vijeće ministara BiH zadužilo je ministra komunikacija i prometa da poduzme aktivnosti za dostavljanje izvješća radne skupine koja je formirana još 2014. godine u cilju dostavljanja informacija o motornim vozilima koja su pravomoćnom sudskom odlukom oduzeta, odnosno koja su u carinskom upravnom postupku zaplijenjena i vozilima kojih su se vlasnici odrekli u korist države, a koja se nalaze u skladištima Uprave za neizravno oporezivanje.

Nakon što dobije ovo izvješće, Vijeće ministara BiH će se izjasniti o informaciji Uprave za neizravno oporezivanje BiH u vezi s rješavanjem pitanja postupanja s pravomoćno oduzetim motornim vozilima.

 

VIJEĆE MINISTARA  REALIZIRALO 91 POSTO ZAKLJUČAKA U PROŠLOJ GODINI  

 

Od ukupno donesenih 790  zaključaka Vijeća ministara BiH u prošloj godini realizirano je njih 717 ili 91 posto, navodi se u Pregledu realizacije zaključaka Generalnog tajništva Vijeća ministara BiH za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2016. godine, koji je razmotren na sjednici.

S obzirom na to da 73 zaključka nisu realizirana, zadužena su ministarstva i druge institucije koje nisu realizirale zaključke Vijeća ministara da ih bez daljnjeg odgađanja u cijelosti provedu te da ubrzaju aktivnosti na realizaciji zaključaka koji zahtijevaju dulje razdoblje ili suradnju s drugim institucijama.

 

IMENOVAN DIREKTOR IDDEEA-e

 

Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvješće Ministarstva civilnih poslova o provedenom postupku za izbor direktora Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine i za direktora imenovalo Arifa Nanića, kao najboljeg kandidata nakon provedene procedure javnog natječaja.  

 

ODBOR ZA ŽALBE POLICIJSKIH SLUŽBENIKA

 

Vijeće ministara BiH donijelo je Odluku o imenovanju članova Odbora za žalbe  policijskih službenika, nakon što je dosadašnjim članovima istekao mandat.  

 U Odbor za žalbe imenovano je sedam državnih službenika iz državnih ministarstava sigurnosti (Samir Rizvo), pravde (Grenko Arapović), civilnih poslova (Merima Čolakhodžić), Granične policije (Slobodan Krstić i Semir Pašanbegović), Državne agencije za istrage i zaštitu (Ljubiša Pandurević) i Direkcije za koordinaciju policijskih tijela (Ivica Bošnjak).

Ovaj odbor nadležan je za donošenje odluka po žalbama koje podnesu policijski službenici protiv odluka koje su donijela policijska tijela BiH u pogledu statusa policijskog službenika ili u slučajevima propusta policijskog tijela da donese odluku u pogledu statusa policijskog službenika. (kraj)