Priopćenja sa sjednica

Izvršenje proračuna za 2014. godinu i projekcija za razdoblje od 2015. do 2017. godine

2.6.2015

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva financija i trezora BiH, usvojilo je Dokument okvirnog proračuna (DOP) institucija Bosne i Hercegovine za razdoblje od 2015. do 2017. godine. Navedeni dokument Ministarstvo financija i trezora će objaviti na svojoj web-stranici.

Dokument okvirnog proračuna za razdoblje 2015. – 2017. godine urađen je na bazi usvojenog Globalnog okvira fiskalne bilance i politika u BiH za ovo razdoblje, kojim se za svaku godinu  utvrđuje okvir u iznosu 950.000.000 KM i izdvajanje s Jedinstvenog računa UNO-a u iznosu od 750.000.000 KM.

Proračun za 2015. godinu, kao i okvirne projekcije za 2016. i 2017. godinu,  sadržani u ovom DOP-u institucija BiH predstavljaju realan i konzistentan skup pretpostavki koje Vijeću ministara BiH pomažu u donošenju dobro informiranih odluka (zasnovanih na trogodišnjem srednjoročnom planu) o pitanjima koje imaju proračunske implikacije. Cilj DOP-a je da bude od pomoći kako Vijeću ministara, tako i institucijama BiH pri planiranju politika prioriteta i programa potrošnje koji će biti u konzistentnosti s odobrenim srednjoročnim makroekonomskim i fiskalnim okvirom.

 

Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvješće o izvršenju Proračuna institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obveza Bosne i Hercegovine za 2014. godinu.                  

Ministarstvo financija i trezora dostavit će Izvješće Predsjedništvu Bosne i Hercegovine i Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine.                  

Ukupno ostvareni prihodi i podrške za financiranje institucija BiH u 2014. godini iznose 971.636.014 KM ili 106% u odnosu na prihode koji su planirani proračunom za 2014. godinu. Dobar postotak ostvarenja ukupnih prihoda rezultat je prije svega iskazanih namjenskih  sredstava  od UMTS  dozvola  u  iznosu  od  17.602.470 KM, te tekućih podrški – donacija u novčanom obliku koje su u 2014. godini ostvarene u iznosu od 25,2 mil. KM. Na dobar postotak  ostvarenja  ukupnih prihoda svakako su utjecali i prihodi od dobiti Centralne banke BiH, koji su ostvareni u iznosu od 18,05 mil. KM ili 8,05 mil. KM više u odnosu na visinu iznosa koji je planiran proračunom.

Kada  se na  iznos ostvarenih prihoda  i podrški za financiranje  institucija BiH doda iznos od 33.614.375 KM financiranja i primitaka, i to na  osnovi kreditnih sredstava Razvojne banke Vijeća Europe (CEB) za Projekt  izgradnje Državnog zatvora 17.211.304 KM, primitaka od prodaje stalnih sredstava 693.799 KM, iznos od 1.098.272 KM primitaka od sukcesije,  te 14.611.000 KM prenesenog viška sredstava  iz prethodnih godina, ostvareni prihodi,  primici  i  financiranje  na  raspolaganju  institucijama  BiH  ukupno  iznose 1.005.250.389 KM  ili  106%  u  odnosu  na  planiranih 950.000.000 KM. 

Ukupno ostvareni  rashodi proračuna  institucija BiH u 2014. godini  iznose 906.558.966 KM i za 1,9 mil. KM  ili 0,2% viši su u odnosu na prethodnu godinu. Imajući u vidu ostvarene rashode, institucije  na  razini Bosne  i Hercegovine su ispunile  sve  dogovorene  uvjete  iz Pisma namjere za realizaciju standby-aranžmana s MMF-om.

Za servisiranje dospjelih obveza u razdoblju  1. 1. – 31. 12. 2014. godine osigurano je ukupno 763.586.208,71 KM,  a za isplatu dospjelih obveza u istom razdoblju utrošeno je 760.923.879,38 KM (FBiH 494.292.886,63 KM, RS  261.062.506,61  KM, Brčko Distrikt 1.517.132,33  KM, te državne institucije 4.051.353,81 KM).

Preostala neutrošena sredstva u iznosu od 2.662.329,33 KM osigurana su u svrhu redovnosti izmirenja predstojećih obveza s dospijećem početkom siječnja 2015. godine.  

 

Imenovan Tim za koordinaciju

 

Vijeće ministara donijelo je Odluku o imenovanju Tima za izradu dokumenata koordinacijskog mehanizma u BiH.

U sastav Tima imenovani su predstavnici Ureda predsjedatelja Vijeća ministara, Ministarstva financija i trezora, Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa i Direkcije za europske integracije. Po jednog  predstavnika imenovat će vlade Federacije BiH, Republike Srpske, Brčko Distrikta, te predstavnik  koordinacije kantona u Federaciji BiH.

Tim je zadužen  da u roku od 30 dana od stupanja na snagu Odluke izradi prijedlog dokumenata koordinacijskog mehanizma u BiH u procesu europskih integracija te da o svim svojim aktivnostima redovito komunicira i informira predsjedatelja Vijeća ministara BiH. O dostignutim rezultatima rada Tima predsjedatelj Vijeća ministara informirat će Vijeće ministara.

 

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti BiH, donijelo je Odluku o određivanju međunarodnih graničnih prijelaza u BiH na kojima se mogu izdavati vize. Odlukom je propisano da se vize mogu izdavati stranim državljanima koji  dolaze  u Bosnu i Hercegovinu  na graničnim prijelazima Orašje, Bosanska  Gradiška/Gradiška, Izačić, Kamensko, Gorica, Doljani, Bijača, Bosanski Brod/Brod, Rača, Karakaj, Hum, Klobuk, Aerodrom  Sarajevo, Aerodrom Banja Luka, Aerodrom Tuzla i Aerodrom Mostar.

         Ova odluka je rezultat  statističkih praćenja prometa  stranaca  preko  određenih graničnih  prijelaza, te graničnih prijelaza koji ispunjavaju  tehničke  uvjete  za obavljanje  potrebnih provjera  u postupku izdavanja viza.

 

Vijeće ministara usvojilo je Izvješće o aktivnostima na realizaciji  Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Hrvatske o izgradnji  međudržavnog mosta preko  rijeke Save kod Svilaja i priključnih  graničnih dionica  autoceste  na Koridoru Vc.

Ministarstvo  komunikacija i  prometa  Bosne i Hercegovine otpočet će aktivnosti  na zajedničkoj  izgradnji mosta,  u skladu s potpisanim sporazumom, te  imenovati članove iz Bosne i Hercegovine u zajedničko povjerenstvo za provedbu novog postupka nabave za izbor najpovoljnijeg  izvođača radova za izgradnju mosta.

Postupak nabave najpovoljnijeg  izvođača  radova provest će se u skladu sa zahtjevom banaka koje  traže primjenu pravila EU-a za provođenje postupka  javne nabave, što je u konkretnom slučaju primjena propisa Republike Hrvatske koja je članica  Europske unije.

Bosna i Hercegovina  ima osigurana financijska  sredstva  za izgradnju mosta iz proračuna BiH, dok Republika Hrvatska  svoj financijski  udio u izgradnji  mosta planira osigurati  iz kreditnih  sredstva EIB-a. Radovi na  izgradnji  prilaznih puteva prema mostu  s obje  strane (BiH  i Hrvatske)  su u tijeku i obje strane  riješile su sva imovinskopravna pitanja, koja su preduvjet otpočinjanja  aktivnosti  za izgradnju mosta.

 

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, donijelo je Odluku o odobravanju 100.000 KM iz tekuće pričuve Proračuna institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obveza Bosne i Hercegovine za 2015. godinu za pomoć stanovništvu Republike Nepal za prevladavanje posljedica katastrofalnog potresa. Sredstva će biti usmjerena za obnovu škole u glavnom gradu Nepala Katmanduu.

 

 

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, donijelo je  Odluku o usvajanju Akcijskog plana za djecu Bosne i Hercegovine.

Svrha  izrade ovog, trećeg po redu Akcijskog plana za djecu BiH  2015. – 2018.  godine je nastavak kontinuiranih  aktivnosti  koje  se  u  BiH  provode  od  2002. godine  radi  provođenja Konvencije UN-a o  pravima  djeteta  i  njezina  dva  fakultativna  protokola,  kao  i  posebno utvrđene preporuke od strane Komiteta za prava djeteta.

Osnova za  izradu  ovog akcijskog plana su  posebno utvrđene preporuke od strane Komiteta za  prava djeteta te aktivnosti gdje su postignuti  najlošiji  rezultat  u  provedbi  mjera  prethodnog  Akcijskog plana.  Osim  navedenog,  uzeti  su  u  obzir  dokumenti  relevantnih  UN-ovih  i  europskih međunarodnih tijela, koji se odnose na zaštitu prava djeteta i njihovih obitelji.

Akcijski plan predviđa: unapređivanje  zakona  u  BiH,  politika,  strategija,  koordinaciju  i  izvještavanje s ciljem poboljšanja provedbe općih mjera iz Konvencije o pravima djeteta; unapređivanje ambijenta za implementaciju općih  načela Konvencije o pravima djeteta u vezi s nediskriminacijom, najboljim interesom djeteta i poštivanjem mišljenja djeteta. Plan predviđa i  osiguranje uvjeta za  potpunu  primjenu građanskih prava  i  sloboda  djece  i  uspostavljanje specifičnih mehanizama za zaštitu prava i sloboda; unapređivanje mehanizama  zaštite  djece i jačanje svijesti u cilju sprečavanja i suzbijanja nasilja nad djecom te jačanje kapaciteta  obitelji  i  ukupnog  društvenog  ambijenta za  ostvarenje  socijalne  i zdravstvene zaštite, te obrazovanja  radi provedbe prava djece lišene obiteljskog  okruženja. Akcijskim planom se  osigurava mehanizam  za primjenu zaštite prava djece s poteškoćama i ukupna zaštita djece i životnog  standarda ranjivih  grupa  s posebnom  pažnjom  na  djecu  izbjeglice, djecu migrante, djecu s ulice, djecu u sukobu sa zakonom i drugu djecu.

Zaduženo je  Vijeće za djecu Bosne  i Hercegovine da obvezno jednom godišnje izvještava Vijeće ministara BiH o provođenju Akcijskog plana za djecu,  predlaže  mjere  za  unapređenje  njegove provedbe, ali i mjere za eventualne izmjene i dopune predmetnog dokumenta.

 

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva financija i trezora BiH, donijelo je Odluku o odobravanju izdavanja državnog jamstva po Ugovoru o zajmu (Projekt centralnog grijanja Prijedor) između Toplana d.d. Prijedor i Europske banke za obnovu i razvoj.

            Ovom odlukom BiH daje državno jamstvo Europskoj banci za obnovu i razvoj po Ugovoru o zajmu, zaključenom između Toplana d.d. Prijedlor i Europske banke za obnovu i razvoj u iznosu od  7.000.000 eura, s pripadajućim troškovima iz Ugovora.

 

Vijeće ministara BiH razmotrilo je i usvojilo Informaciju Ministarstva civilnih poslova BiH o izvršenju Okvirnog zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju u Bosni i Hercegovini te, s tim u vezi, zaključilo:

         - Vijeće ministara Bosne i Hercegovine cijeni da obveza usuglašavanja, odnosno donošenja vlastitih zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju  na osnovi Okvirnog zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju u Bosni i Hercegovini od strane nadležnih obrazovnih vlasti nije izvršena u potpunosti, niti u zadanom roku;

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine apelira na nadležne obrazovne vlasti Srednjobosanskog, Hercegovačko-neretvanskog i Zapadnohercegovačkog kantona da u što kraćem roku donesu vlastite zakone o predškolskom odgoju i obrazovanju, odnosno da okončaju započete aktivnosti donošenja zakonskih i podzakonskih akata, nužnih za reguliranje predškolske razine obrazovanja;

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine poziva Vladu i nadležno ministarstvo obrazovanja Unsko-sanskog kantona da bez odlaganja stvore uvjete za stupanje na snagu Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju Unsko-sanskog kantona, objavljenog u Službenom glasniku Unsko-sanskog kantona broj 8/2010 od 10. 6. 2010. godine i počnu realizaciju obveza propisanih navedenim zakonom;

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine apelira na nadležne obrazovne vlasti i Agenciju za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje da u suradnji s  Ministarstvom civilnih poslova Bosne i Hercegovine intenziviraju aktivnosti na izradi novog strateškog dokumenta za predškolski odgoj i obrazovanje u Bosni i Hercegovini, a u skladu sa zaključkom koji je Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo na svojoj 43. sjednici, održanoj 26. ožujka 2013. godine („Službeni glasnik Bosne i Hercegovine“, broj 32/13 od 29. 4. 2013. godine);

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine apelira na nadležne obrazovne vlasti da, u skladu s Okvirnim zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju u Bosni i Hercegovini, što prije osiguraju uvjete za provođenje programa obveznog predškolskog odgoja i obrazovanja u godini pred polazak u školu;

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine očekuje od Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH da nastavi izvršenje obveza proizašlih iz Okvirnog zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju u Bosni i Hercegovini. 

Zaduženo je Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine da Informaciju o izvršenju Okvirnog zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju u Bosni i Hercegovini, s usvojenim zaključcima, dostavi nadležnim entitetskim i kantonalnim ministarstvima i skupštinama i Odjelu za obrazovanje u Vladi Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine i Skupštini Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, te Agenciji za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje.

 

Vijeće ministara BiH razmotrilo je i usvojilo Informaciju Ministarstva pravde BiH o presuđenim predmetima za kaznena djela propisana člankom 411. Zakona o kaznenom postupku Bosne i Hercegovine za 2014. godinu.

            U središnjoj bazi podataka o presuđenim predmetima za kaznena djela u razdoblju od 2011. do 2014. godine evidentirano je 1.590 presuda. U 2014. godini dostavljeno je 460 presuda. Kao i prethodnih godina, i ove je najviše dostavljeno presuda za kaznena djela u vezi s drogama, ukupno 372 presude. Za krivotvorenje je bilo 39, a za kazneno djelo navođenja na prostituciju dvije presude. Po jedna je bila za kaznena djela otmice, iskorištavanja djeteta ili maloljetnika radi pornografije, pranja novca i međunarodnog vrbovanja radi prostitucije. 

Ministarstvo pravde BiH će  po isteku svake kalendarske godine dostaviti Vijeću ministara BiH pregled i analizu presuđenih slučajeva na osnovi podataka iz središnje baze,te

će, sukladno Zakonu o sprečavanju i suzbijanju zlouporabe opojnih droga, Ministarstvu sigurnosti BiH redovito dostavljati izvješća za presude protiv počiniterlja kaznenih djela neovlaštene proizvodnje, prerađivanja i prodaje opojnih droga i otrova.

Ministarstvo pravde BiH će Informaciju dostaviti Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću BiH radi upoređivanja s podacima kojim Vijeće raspolaže, a Visoko sudbeno i tužiteljsko vijeće BiH zaduženo je da upozori sudove na obvezu propisanu člankom 411. Zakona o kaznenom postupku BiH.

 

Vijeće ministara je utvrdilo Prijedlog sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Bjelorusije o ukidanju viza za nositelje diplomatskih i službenih putovnica.

Ministarstvo vanjskih poslova dostavit će prijedlog sporazuma Predsjedništvu Bosne i Hercegovine u daljnju proceduru, uz prijedlog da se za potpisnika sporazuma odredi ministar vanjskih poslova Igor Crnadak.

Sporazumom o  ukidanju  viza  za  nositelje diplomatskih  i  službenih  putovnica između Bosne i Hercegovine  i  Bjelorusije regulirani su bezvizni režim i boravak za nositelje diplomatskih  i službenih  putovnica koji  su  imenovani  za  rad u diplomatskim misijama i konzularnim predstavništvima  ili  međunarodnim  organizacijama na  teritoriju  druge države tijekom njihova službenog mandata.

Usuglašeni tekst sporazuma između Vijeća ministara i Vlade Republike Bjelorusije  o  ukidanju  viza  za  nositelje diplomatskih  i  službenih  putovnica  imat će važnu  ulogu  za unapređenje bilateralne  suradnje  dvije  države, kao i unapređenje prijateljskih odnosa dvije zemlje kroz olakšavanje  putovanja  i omogućiti  proširenje ekonomske i kulturne suradnje ovih  država.

 

Vijeće ministara BiH je upoznato s Informacijom Direkcije za europske integracije o obvezi uspostavljanja zajedničkih tijela Bosne i Hercegovine i Europske unije za provođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju – u skladu s glavom X. - „Institucionalne, opće i završne odredbe“ Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

  Direkcija za europske  integracije u direktnoj komunikaciji s Europskom komisijom utvrdit će planiranu dinamiku održavanja sastanaka Vijeća za stabilizaciju  i pridruživanje i Odbora za stabilizaciju  i pridruživanje.

 

Vijeće ministara BiH upoznato je s Godišnjim izvješćem Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa iz oblasti poljoprivrede, ishrane i ruralnog razvoja za Bosnu i Hercegovinu za 2014. godinu.

 

Riječ je o sveobuhvatnom dokumentu u kojem, između ostalog, stoji da će 2014. godina za poljoprivredu u BiH ostati  upamćena po ogromnim direktnim i  indirektnim štetama i gubicima uzrokovanim katastrofalnim  svibanjskim  poplavama  koje  su procijenjene na oko 366 milijuna  KM. Poljoprivredu  u 2014. godini, kako stoji u Izvješću, karakteriziraju i negativni trendovi u zasnivanju  proizvodnje,  odnosno smanjene su zasijane površine za 16 tisuća  hektara  ili 3 posto, dok su  neobradive oranice povećane za oko tisuću  hektara  ili  6,3% u odnosu na 2013. godinu. Kada je riječ o proizvodnji primarnih poljoprivrednih  proizvoda, nepovoljni vremenski uvjeti negativno su utjecali kako  na ostvarenje  plana sjetve, tako  i na ostvarenje  očekivanih  prinosa.

Osim negativnih  rezultata ostvarenih u proizvodnji, za  poticaje  poljoprivredi i ruralnom razvoju  izdvojen je 139,1 milijun  KM ili za 4% manje  sredstava u  usporedbi s prethodnom godinom.

 

Vijeće ministara BiH je usvojilo Izvješće Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH o međunarodnoj pomoći u sektoru poljoprivrede, prehrane i ruralnog razvoja u 2014. godini u Bosni i Hercegovini.

     Glavni donatori u ovom sektoru u BiH su EU, Japan, Nizozemska, Švedska, Češka, Njemačka, SAD, Švicarska i UN. Mnoge države članice EU pružaju ciljanu pomoć u pojedinačnim sektorima. Međunarodne financijske institucije,  kao što su IFAD i Svjetska banka, daju kredite za razvoj poljoprivrede.

     U Izvješću se navodi da su potrebni zajedničko djelovanje i podrška aktivnostima koje doprinose poboljšanju poslovnog okruženja u oblasti dostizanja standarda za plasman poljoprivrednih proizvoda na europsko tržište i jačanja konkurentnosti, posebno za mlijeko i prerađevine od mlijeka, te meso, voće i povrće.

     Među preporukama za usmjeravanje donatorske pomoći je i podrška ispunjavanju kriterija za članstvo u EU-u u oblastima poljoprivrede i ruralnog razvoja, sigurnosti hrane, veterinarske i fitosanitarne politike, kao i nastavak aktivnosti na saniranju posljedica prirodnih nepogoda i rad na njihovoj  prevenciji.

 

Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvješće o radu Radne skupine, s analizom efekata uplovljavanja stranih brodova u dio Jadranskog obalnog mora u Bosni i Hercegovini, s preporukama koje je pripremilo Ministarstvo komunikacija i prometa u suradnji s nadležnim institucijama u BiH.  

Državna ministarstva komunikacija i prometa, sigurnosti te vanjske trgovine i ekonomskih odnosa će voditi i koordinirati realizaciju ovih preporuka.

Preporuke sadržavaju pravnu osnovu u kontekstu sagledavanja kompletnog zakonodavstva, vanjskopolitičke, sigurnosne, ekonomske, okolišne i obrambene aspekte uplovljavanja stranih brodova u dio Jadranskog obalnog mora u BiH.

 

Vijeće ministara BiH upoznato je s izvješćem „Pregled aktivnosti donatora u 2013. godini“, koje je pripremilo Ministarstvo financija i trezora.

 

Zaduženo je Ministarstvo financija i trezora BiH da nastavi aktivnosti iz svoje nadležnosti u vezi s daljnjim unapređenjem suradnje s domaćim institucijama, članovima Foruma za koordinaciju donatora i ostalim donatorima prisutnim u BiH, s ciljem efikasnijeg korištenja službene pomoći za razvoj (ODA pomoć), a u skladu s prioritetima BiH i principima Pariške deklaracije o efikasnosti pomoći.

    Ministarstvo financija i trezora BiH treba nastaviti aktivnosti učlanjivanja što većeg broja donatora u Forum za koordinaciju donatora kako bi na taj način ostvarilo sveobuhvatan i transparentan uvid u korištenje sredstava ODA pomoći u BiH.

Članovi Foruma za koordinaciju donatora u BiH izdvojili su ukupno 699,83 milijuna eura, od kojih je 198,85 milijuna u obliku granta, a 500,98 miliona eura  u obliku kredita.

         Najveći kreditori bili su Europska banka za obnovu i razvoj, Europska investicijska banka, Međunarodna financijska korporacija i Svjetska banka, dok su EU, SAD/USAID, Švedska/Sida, Njemačka, UNDP i Norveška osigurali najviše sredstava u formi granta. Najveći postotak pomoći izdvojen je za razvoj privatnog sektora (29%) i za potrebe izgradnje prometne i energetske infrastrukture (29%), te sektor okoliša i klimatskih promjena (24%).

   

Vijeće ministara je usvojilo Analizu primjene Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini.

Vijeće ministara očekuje od nadležnih obrazovnih vlasti da u što kraćem roku poduzmu nužne radnje na utvrđivanju svih eventualnih neusklađenosti, a potom pristupe i izmjeni odredaba vlastitih zakona koje su u suprotnosti s Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju Bosne i Hercegovine;

Ministarstvo civilnih poslova zaduženo je da Analizu primjene Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini, s usvojenim zaključcima, dostavi: Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske, Ministarstvu obrazovanja, znanosti, kulture i sporta Tuzlanskog kantona, Ministarstvu obrazovanja, znanosti, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona, Ministarstvu obrazovanja, znanosti, kulture i sporta Hercegovačko-neretvanskog kantona, Ministarstvu za obrazovanje, znanost, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona, Narodnoj skupštini Republike Srpske i skupštinama spomenutih kantona i Rektorskoj konferenciji Bosne i Hercegovine.

 

Vijeće ministara je donijelo pojedinačne odluke kojima se u državljanstvo Bosne i Hercegovine primaju: Selvija Škrijelj, Gabrijel Kajtazi, Goran Milić, Josip Čolić, Umut Bariş Dönmez, Nikola Jelisić i Marko Tarabochia.

 

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, donijelo je Odluku o izmjeni Odluke o osnivanju Mješovitog povjerenstva za provođenje Temeljnog ugovora između Bosne i Hercegovine i Svete Stolice i Dodatnog protokola na Temeljni ugovor.

Ovom su odlukom u Mješovito povjerenstvo ispred BiH imenovani ministrica za ljudska prava i izbjeglice Semiha Borovac, zamjenik ministra vanjskih poslova Josip Brkić, ministar civilnih poslova Adil Osmanović, predstojnik Ureda ministra financija i trezora Saša Marić, tajnik Ministarstva pravde Željko Bogut, te zamjenik ministra civilnih poslova Đorđe Miličević.